Beautiful East Events calendar

Events calendar

Rekonstrukcja bitwy pod Heilsbergiem w Lidzbarku Warmińskim
07.06 - 09.06

Na Łuku Tryumfalnym w Paryżu pośród miejsc najważniejszych zwycięstw armii Napoleona widnieje Heilsberg.

To dawna nazwa Lidzbarka Warmińskiego, na którego przedpolach 10 czerwca 1807 r. podkomendni cesarza Francuzów (w liczbie ok. 56 tys.) starli się z wojskami rosyjskimi i pruskimi (ok. 90 tys.).

Widowiskowe inscenizacje zmagań pod Heilsbergiem organizowane są od 2007 r. na lidzbarskim poligonie w terminie zbliżonym do rocznicy tego historycznego wydarzenia. W rekonstrukcji jednej z największych bitew napoleońskich na obecnych ziemiach polskich uczestniczy killkuset odtwórców historycznych z kraju i zagranicy (m.in. z Białorusi i obwodu kaliningradzkiego), reprezentujących różne rodzaje wojsk: kawalerię, piechotę, artylerię. Podczas starcia szczęk broni i huk wystrzałów niesie się daleko, a dym zasnuwa pole boju, które obserwują tysiące widzów.

Oprócz sugestywnej inscenizacji, na gości czekają też inne atrakcje: koncerty, występy wokalne i taneczne, jarmark rękodzieła, pokazy wojskowe, zwiedzanie obozu rekonstruktorów, zawody w strzelaniu z broni czarnoprochowej. Co roku organizatorzy starają się dodawać nowe punkty programu, nawiązujące do bitwy i pobytu Napoleona w Lidzbarku Warmińskim.