Beautiful East Tourist Active

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Nurkowanie na Mazurach Add to route
(0 votes)
Warmińsko-Mazurskie
Turystyka wodna

Miłośników sportów wodnych zapewne zaskoczy wiadomość, że nurkować można też na Mazurach.

Jest kilka ciekawych miejsc dla spragnionych przygód w wodzie.

Jezioro Mamry
Jezioro Mamry jest najlepszym miejscem do nurkowania na Mazurach. Położone jest na terenie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na Pojezierzu Mazurskim. Składa się z 6 połączonych ze sobą jezior: Mamry właściwe lub północne, Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie. Z Mamr wypływa rzeka Węgorapa. Na jeziorze znajdują się 33 wyspy o łącznej powierzchni 213 ha, część z nich na jeziorach Mamry i Kisajno tworzy rezerwat ornitologiczny. Największa wyspa na Mamrach i Mazurach to Upałty. Wiosną przejrzystość wody w jeziorze potrafi sięgać do 8 m, latem spada do 4-5 m. Zimą przerębel widać nawet z 15 m. Atrakcją jeziora są podwodne łąki (na wysokości miejscowości Przystań). Są one schronieniem dla mnóstwa ryb, głównie szczupaków. Na płytszej wodzie można zobaczyć raki.

Najlepsze miejsca oraz atrakcje nurkowe w rejonie Jeziora Mamry
W okolicach wyspy Upałty dno, począwszy od północnego cypla wyspy, opada gwałtownie z 4 do 36 m, tworząc rzadko spotykaną ścianę. Miejsce to upodobały sobie olbrzymie węgorze, warto więc zanurkować nocą, kiedy wyruszają na żer.

„Akwarium”
Idealne miejsce dla początkujących nurków. Świetna przejrzystość wody. Bogata fauna (okonie, płocie, sieja, leszcz, jaź, szczupaki, wygrzewające się w promieniach słońca węgorze) i flora w postaci podwodnych łąk i licznej roślinności (ramienice, moczarka, rogatek, wywłócznik).

Podwodny tor przeszkód
W okolicach ujścia Kanału Mazurskiego znajduje się podwodny tor przeszkód (głębokość od 8 do 16 m). To wyjątkowe miejsce jest „podwodnym poligonem”, na którym płetwonurkowie zdobywają pierwsze szlify. Pośród drzew można spotkać szczupaka, tunel pionowy i poziomy, a nawet dzwon nurkowy. Wszystkie atrakcje są oporęczowane i połączone ze sobą. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz w bezpieczny sposób trenować i rozwijać swoje umiejętności nurkowe.

Stromy stok
Miejsce charakteryzuje się dobrą przejrzystością wody, niekiedy sięgającą kilku metrów. W płytszych partiach można spotkać oknie, szczupaki, a czasem również węgorza. Podwodne łąki i roślinność nadają tej przestrzeni wyjątkowy urok. Doskonałe miejsce do sprawdzenia kontroli swej pływalności, bez możliwości chwycenia się czegokolwiek. Stok opada bardzo szybko od głębokości 1 m do ponad 40 m w okolicach najgłębszego miejsca na Mamrach.

Arabella
To piękny stalowy wrak na dnie jeziora Mamry i ostatnia nazwa harcerskiej jednostki szkoleniowej, pod jaką pływała. Wrak ma długość ponad 12 m, a jego szerokość to ok. 3,3 m. Arabella została zatopiona w 1993 r. i znajduje się na głębokości 33 m. Wewnątrz jednostka jest pusta, dzięki czemu mimo swych niewielkich rozmiarów można wpłynąć do środka kajuty rufowej, a następnie przepłynąć przez mostek. Ze względów bezpieczeństwa wpłynięcie do kajuty dziobowej jest niemożliwe.