Beautiful East Tourist Active

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Green Velo na Podlasiu Add to route
(0 votes)
Podlaskie
www.greenvelo.pl
Szlak rowerowy

W województwie podlaskim szlak Green Velo biegnie przez cztery Rowerowe Królestwa: Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska (141 km), Dolina Biebrzy i Narwi (131 km), Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska (178 km) oraz Dolina Bugu (158 km – część trasy znajduje się również na północnej Lubelszczyźnie).

Pozwala to na spotkanie z różnorodnymi krajobrazami, chronionymi w ramach m.in. parków narodowych, takich jak: Wigierski, Biebrzański (największy w Polsce), Narwiański i Białowieski (najstarszy w Polsce, wpisany również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie
Królestwo Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie cechuje się różnorodnością krajobrazu – chronionego w ramach Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Urzeknie cię polodowcowy obszar z morenami czy głazowiskami, ale też najgłębsze polskie jezioro – Hańcza (108 m). Dzięki temu, że okoliczne miejscowości (np. Puńsk) zamieszkuje mniejszość litewska, rozglądaj się za restauracjami z kuchnią litewską. Okazji skosztowania czebureków czy kartaczy nie można przegapić. Zajrzyj nad jezioro Szelment Wielki, gdzie prężnie działa WOSiR Szelment. Zatrzymaj się w Suwałkach, by zwiedzić zabytkowe kościoły i cerkwie oraz Muzeum Marii Konopnickiej. Tu zaczyna się również Baśniowy Szlak, związany w dziecięcą twórczością Konopnickiej. Nad Wigrach odwiedź klasztor pokamedulski oraz Muzeum Wigier w Starym Folwarku. I już wjeżdżamy wzdłuż ukochanej przez kajakarzy Czarnej Hańczy na Pojezierze Augustowskie. Wzdłuż Kanału Augustowskiego dotrzesz do Augustowa.

Dolina Biebrzy i Narwi
Wjeżdżając do Królestwa Dolina Biebrzy i Narwi, nie przegap możliwości podziwiania największego w Europie obszaru bagien. A to przy odrobinie szczęścia oznacza możliwość zobaczenia łosia. Bagna biebrzańskie to mekka miłośników ptaków. Amatorzy birdwatchingu przyjeżdżają tu z całej Europy zobaczyć i usłyszeć m.in. wodniczkę. Rozglądaj się za wieżami obserwacyjnymi, które ułatwią ci podglądanie przyrody. A może wybierzesz się na którąś ze ścieżek edukacyjnych, np. Czerwone Bagno lub Grzędy? Warto tu więc spędzić więcej czasu, korzystając z oferty okolicznych gospodarstw agroturystycznych. Skoro już jesteś w pobliżu tak zjawiskowych rzek, jak Biebrza i Narew, może skusisz się też na poznawanie ich uroku z kajaka, pychówki czy tratwy? W Osowcu-Twierdzy zwiedź pozostałości fortyfikacji należącej do Imperium Rosyjskiego. A potem rusz na Carską Drogę w stronę Góry Strękowej. Kierując się na Łomżę, podziwiaj Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. A w samej Łomży – mieście wielokulturowym – zwiedź zabytkową katedrę z XVI w., kościoły Benedyktynek i Kapucynów, poszukaj ławeczki Hanki Bielickiej. Odbijając na wschód od Góry Strękowej, przez Pentowo – Europejską Wieś Bocianią – dotrzesz do klimatycznego Tykocina z pamiątkami po mieszkających tu przed wojną Żydach (synagoga, dom talmudyczny). Jeżeli chcesz spróbować kuchni żydowskiej, nic trudnego.

Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
W Królestwie Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska niemal na całej długości (Białystok – Czeremcha) będziesz zanurzony w lesie, w tym wypadku w królestwie żubra. W Białystoku musisz zwiedzić m.in. Wersal Podlasia, czyli Pałac Branickich z pięknym ogrodem, oraz nowoczesną Operę i Filharmonię Podlaską (znajduje się tu Regionalne Centrum Informacji Turystycznej). W Supraślu poszukaj Monasteru z Muzeum Ikon czy siedziby Teatru Wierszalin, w drodze do Białowieży zatrzymaj się w Gródku czy Michałowie (cerkwie) oraz nad zalewem Siemianówka. W Białowieży obowiązkowymi punktami trasy turysty są: cerkiew św. Mikołaja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Rezerwat Pokazowy Żubrów. Może wybierzesz się z przewodnikiem w Obręb Ochronny Rezerwat? Zapamiętaj: Puszcza Białowieska to jedyna w Europie puszcza pierwotna. To także ważna ostoja żubrów, wilków i rysi, dzięcioła trójpalczastego. W drodze do Czeremchy zatrzymaj się w Hajnówce (Sobór Świętej Trójcy). Na całej trasie w planowaniu odpoczynku możesz liczyć na gospodarstwa agroturystyczne.

Dolina Bugu
Królestwo Dolina Bugu rozpościera się w południowej części województwa podlaskiego i północnej części województwa lubelskiego. Masz okazję zobaczyć majestatyczny graniczny Bug. W drodze do Siemiatycz odwiedź Świętą Górę Grabarkę (najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce), a potem Mielnik z Górą Zamkową i Drohiczyn. Zatrzymaj się w Janowie Podlaskim, znanym na świecie za sprawą stadniny koni arabskich. Na południe od Terespola zwiedź sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, a także cerkwie w Jabłecznej czy Kostomłotach.

Więcej: www.greenvelo.pl