Beautiful East Tourist Active

konik 

Hop, hop, hop, na rowery, do miasteczka. Tu można robić mnóstwo rzeczy, zapraszam!

Podlaskie Add to route
(0 votes)
Podlaskie
Atrakcje

Znakomite logo – żubr ułożony z kolorowych kwadratów – świetnie oddaje specyfikę regionu. To potęga różnorodności.

Cud natury
Na Podlasiu uwiedzie cię piękna dziewicza przyroda. Nie tylko w postaci czterech parków narodowych: Białowieskiego (najstarszego w Polsce i chroniącego ostatni w Europie las pierwotny), Biebrzańskiego (największego w naszym kraju, mekki przyrodników, zwłaszcza ornitologów przyjeżdżających tu z całego świata), Narwiańskiego (zwanego „Polską Amazonią”) i Wigierskiego z ich odmiennością, różnorodnością, oryginalnością. Mamy tu bowiem również 3 parki krajobrazowe: Suwalski PK, Łomżyński PK Doliny Narwi oraz PK Puszczy Knyszyńskiej. Kolejny element przyrodniczej mozaiki to bogactwo jezior, jakich jak Hańcza (najgłębsze w Polsce) czy Wigry, oraz rzek, do których słabość mają szczególnie kajakarze: Rospuda, Czarna Hańcza, Biebrza, Narew, kanał Augustowski. Na Podlasiu możesz zobaczysz króla bagien – łosia, króla puszczy – żubra oraz wiele chronionych gatunków ptaków, takich jak batalion, wodniczka czy orlik krzykliwy.

Kultury i szlaki
Szukasz śladów wielokulturowości? Na Podlasiu to nic trudnego. W regionie zachowało się wiele cerkwi i miejsc ważnych dla prawosławia (Supraśl, Białowieża, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Święta Góra Grabarka), wyznawców judaizmu (Tykocin) czy islamu (meczety w Bohonikach i Kruszynianach). Nie zapomnij też o odwiedzeniu miejsc ważnych dla katolików, takich jak pokamedulski kompleks klasztorny w Wigrach (jedna ze stacji na Kajakowym Szlaku Papieskim Jana Pawła II) czy Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej (Kanał Augustowski – Szlak Papieski otrzymał w 2009 r. Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej). W tym północno-wschodnim regionie znajdziesz też ślady kultur dawnych – Jaćwingów, którzy mieszkali w Szurpiłach w V i VI wieku. A wybierając się w okolice Puńska, spotkasz wspólnoty litewskie. A w ślad za różnorodnością kulturową podąża smakowity kąsek – możliwość spróbowania dań kuchni żydowskiej, białoruskiej, tatarskiej czy litewskiej. W planowaniu wycieczki, korzystaj z inspiracji, jakie niesie m.in. Szlak Tatarski, Szlak Rękodzieła Ludowego czy Szlak Dziedzictwa Żydowskiego.

Na Podlasiu czekają na ciebie różnorodne spotkania, festiwale, jak Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Zdobycie Tykocina (rekonstrukcja bitwy w 1657 r.), Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, Biebrzańskie Sianokosy czy Festiwal Kultury Tatarów Polskich. Region jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki kulturowej i aktywnej we wszystkich jej odmianach. Nie może cię tu zabraknąć.