Beautiful East Active

Podlaski Szlak Bociani Add to route
(0 votes)
Podlaskie
www.podlaskiszlakbociani.pl
Szlak

Jadąc Podlaskim Szlakiem Bocianim, nie tylko nasycisz się widokiem bocianów, ptaków symbolizujących polską przyrodę, zarówno w locie, jak i w gniazdach (w niektórych wsiach jest ich nawet kilkanaście), pośród łąk czy pastwisk.

Szlak biegnący od Białowieży do Stańczyków na Suwalszczyźnie (412,5 km) łączy bowiem cztery parki narodowe Polski Wschodniej: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski. A to oznacza ucztę dla miłośników przyrody, którzy chcą zgłębiać swoją wiedzę i pasję.

Od Białowieży do Tykocina
Białowieża zaprasza na spotkanie z najstarszym parkiem narodowym w Polsce – Białowieskim, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest ostoją żubra. Zajrzyj do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej lub Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, a potem koniecznie udaj się do Zagrody Pokazowej Żubrów, gdzie można też zobaczyć łosie, wilki czy rysie. Zmierzając w stronę Narwiańskiego PN, zatrzymaj się przy cerkwiach w Narewce czy Narwi, wszak Podlasie to przestrzeń wielokulturowa, gdzie przed laty mieszkali obok siebie katolicy, prawosławni i Żydzi. I nie zapominaj, że jesteś w Krainie Otwartych Okiennic – na odcinku Trześcianka – Soce – Puchły wypatruj drewnianych domów z ozdobnymi okiennicami. Gdy już dotrzesz do Narwiańskiego PN, tzw. Polskiej Amazonii, koniecznie wybierz się na drewnianą kładkę, poprowadzoną wśród trzcinowisk, nad kilkoma odnogami Narwi, między Śliwnem i Waniewem. W Tykocinie koniecznie zwiedź synagogę – tuż obok w restauracji Tejsza możesz zakosztować specjałów kuchni żydowskiej. A potem podjedź do Pentowa, Europejskiej Wioski Bocianiej.

Blisko Biebrzy i stronę Wigier
W Laskowcu jesteś już prawie u wrót największego polskiego parku narodowego – Biebrzańskiego, ostoi łosia i ginących ptaków, jak wodniczka czy rokitniczka. Nie licz czasu i kilometrów – zatrzymaj się w jednym licznych gospodarstw agroturystycznych, np. w Goniądzu, bo warto udać się na którąś ze ścieżek edukacyjnych (m.in. Grobla Honczarowska, Brzeziny Kapickie, Barwik, Długa Luka). Docierając do Wigierskiego PN, w Starym Folwarku odwiedź Muzeum Wigier i ośrodek edukacyjny Wigierskiego PN. Wybierz się w teren – ścieżki edukacyjne Jeziora, Las czy Puszcza czekają. Finał szlaku w Stańczykach też dostarczy emocji – o zabytkowych wiaduktach kolejowych trudno zapomnieć.

Więcej: http://bocian.podlaskieit.pl, http://www.podlaskiszlakbociani.pl
Mapa: http://bocian.podlaskieit.pl/przebieg-szlaku-rowerowego/

Latest in Gallery