Beautiful East Active

Kanał Augustowski – Szlak Papieski Add to route
(1 vote)
Szlak

Szlak wodny po Kanale Augustowskim i rzece Czarna Hańcza, od Augustowa do Wigier prowadzi przez najbardziej urokliwe zakątki Puszczy Augustowskiej.

Ta ponad 100-kilometrowa droga wodna przebiega również przez terytorium Białorusi. Można ją przemierzyć statkiem, kajakiem, katamaranem czy gondolą. W 2009 r. Szlak Papieski został nagrodzony złotym certyfikatem POT.

Pomnik dziedzictwa przemysłowego
Kanał Augustowski, który łączy Biebrzę z Niemnem, to niezwykły pomnik XIX-wiecznej sztuki inżynierskiej wchodzący w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jego budowa miała zapewnić dostęp Królestwa Polskiego do Bałtyku. Najciekawsze obiekty hydrotechniczne to śluzy, jazy oraz przekopy.

Na pamiątkę wizyty papieża
Papież Jan Paweł II odwiedził Ziemię Augustowską w czerwcu 1999 r. Na pamiątkę z podróży po Kanale Augustowskim została wytyczona trasa turystyczna i nazwana jego imieniem. Rejsy i spływy Szlakiem Papieskim odbywają się od maja do października. Organizatorem jest Żegluga Augustowska. Warto pokonać go także kajakiem, zwłaszcza jeśli lubisz ciszę w otoczeniu pięknej przyrody. Na szlaku znajduje się aż 12 jezior. Po drodze są też wypożyczalnie kajaków (Necko czy Baza SZOT w Augustowie). W Augustowie znajduje się również port katamaranów. W pozostałych miesiącach podróż można odbyć samochodem, rowerem lub autokarem wzdłuż dróg wodnych i odwiedzić miejsca związane z pobytem Jana Pawła II.

Atrakcje na szlaku
Większość wycieczek zaczyna się w porcie w Augustowie, na plaży nad jeziorem Białym, obok Oficerskiego Yacht Clubu R.P. Pacific. To tutaj Ojciec Święty czekał na statek, a wydarzenie zostało upamiętnione symbolicznym pomnikiem – białym papieskim fotelem. Wycieczki są tak planowane, żeby pasażerowie odwiedzili miejsca, w których zatrzymał się Jan Paweł II. W Studzienicznej modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Studzieniczańskiej, gościł w Pokamedulskim Zespole Klasztornym w Wigrach. Dziś znajduje się tam Muzeum Jana Pawła II składające się z kaplicy papieskiej, apartamentów i biblioteki. Wygląd pomieszczeń, w których papież odpoczywał i modlił się, pozostał niezmieniony. Warto zwiedzić inne obiekty na trasie: Bazylikę Mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie oraz kościół Świętej Marii Magdaleny w Mikaszówce.

Latest in Gallery