Beautiful East Active

Szlak Tatarski Add to route
(0 votes)
Podlaskie
Szlak

Szlak Tatarski na Podlasiu biegnie przede wszystkim przez miejscowości powiatu sokólskiego, wokół Wzgórz Sokólskich, Puszczy Knyszyńskiej oraz Pagórków Nadświsłockich.

Masz do wyboru dwa warianty: Szlak Tatarski Mały (19 km), przebiegający przez Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stację oraz Szlak Tatarski Duży (54 km), prowadzący przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok. Najważniejszymi miejscowościami na trasie są Bohoniki i Kruszyniany, gdzie znajdują się muzułmańskie meczety. Szlak łączy miejscowości związane z kulturą i religią Tatarów.

Z Sokółki do Bohoników
W Sokółce, w Muzeum Ziemi Sokólskiej możesz obejrzeć wystawę eksponatów tatarskich. W Bohonikach zobaczysz nie tylko meczet wybudowany w II poł. XIX wieku, ale też mizar – cmentarz muzułmański, największy w Polsce. Zwróć uwagę na charakterystyczną dla meczetów konstrukcję: mihrab (wnęka określająca kierunek Mekki, świętego miasta muzułmanów) oraz minbar – miejsce modlitwy duchownego.

Kruszyniany
W drodze do Kruszynian warto zatrzymać się w Malawiczach Górnych (zabytkowe wiatraki) i Krynkach (cerkwie pw. Narodzenia Bogarodzicy, św. Antoniego, stary cmentarz żydowski). I oto zbliżasz się do serca szlaku. W Kruszynianach bowiem zachwyci cię nie tylko zielony drewniany meczet z mizarem, ale też możliwość zatrzymania się w Jurcie Tatarskiej, gdzie oferowane są niezapomniane dania kuchni tatarskiej, m.in. pierogi w różnych odmianach: czebureki, kibiny czy pieremiacze. Właściciele tego gospodarstwa agroturystycznego – Dżenetta i Mirosław Bogdanowicz – popularyzują i przybliżają kulturę tatarską podczas letniego Festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów Polskich.

Zmierzając do Białegostoku, zatrzymaj się w Supraślu położonym w Puszczy Knyszyńskiej. Wprawdzie Muzeum Ikon wiąże się z kulturą prawosławną, ale takie jest Podlasie – to region splotu różnych kultur i religii. Warto być otwartym. Finał twojej wędrówki po Szlaku Tatarskim wypada w Białymstoku, a dokładnie w Muzeum Historycznym, gdzie znajdują się orientalne pamiątki po podlaskich Tatarach.

Latest in Gallery