Beautiful East Active

Green Velo na Podlasiu Add to route
(0 votes)
Podlaskie
www.greenvelo.pl
Szlak rowerowy

W województwie podlaskim szlak Green Velo biegnie przez cztery Rowerowe Królestwa: Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska (141 km), Dolina Biebrzy i Narwi (131 km), Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska (178 km) oraz Dolina Bugu (158 km – część trasy znajduje się również na północnej Lubelszczyźnie).

Pozwala to na spotkanie z różnorodnymi krajobrazami, chronionymi w ramach m.in. parków narodowych, takich jak: Wigierski, Biebrzański (największy w Polsce), Narwiański i Białowieski (najstarszy w Polsce, wpisany również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie
Królestwo Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie cechuje się różnorodnością krajobrazu – chronionego w ramach Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Urzeknie cię polodowcowy obszar z morenami czy głazowiskami, ale też najgłębsze polskie jezioro – Hańcza (108 m). Dzięki temu, że okoliczne miejscowości (np. Puńsk) zamieszkuje mniejszość litewska, rozglądaj się za restauracjami z kuchnią litewską. Okazji skosztowania czebureków czy kartaczy nie można przegapić. Zajrzyj nad jezioro Szelment Wielki, gdzie prężnie działa WOSiR Szelment. Zatrzymaj się w Suwałkach, by zwiedzić zabytkowe kościoły i cerkwie oraz Muzeum Marii Konopnickiej. Tu zaczyna się również Baśniowy Szlak, związany w dziecięcą twórczością Konopnickiej. Nad Wigrach odwiedź klasztor pokamedulski oraz Muzeum Wigier w Starym Folwarku. I już wjeżdżamy wzdłuż ukochanej przez kajakarzy Czarnej Hańczy na Pojezierze Augustowskie. Wzdłuż Kanału Augustowskiego dotrzesz do Augustowa.

Dolina Biebrzy i Narwi
Wjeżdżając do Królestwa Dolina Biebrzy i Narwi, nie przegap możliwości podziwiania największego w Europie obszaru bagien. A to przy odrobinie szczęścia oznacza możliwość zobaczenia łosia. Bagna biebrzańskie to mekka miłośników ptaków. Amatorzy birdwatchingu przyjeżdżają tu z całej Europy zobaczyć i usłyszeć m.in. wodniczkę. Rozglądaj się za wieżami obserwacyjnymi, które ułatwią ci podglądanie przyrody. A może wybierzesz się na którąś ze ścieżek edukacyjnych, np. Czerwone Bagno lub Grzędy? Warto tu więc spędzić więcej czasu, korzystając z oferty okolicznych gospodarstw agroturystycznych. Skoro już jesteś w pobliżu tak zjawiskowych rzek, jak Biebrza i Narew, może skusisz się też na poznawanie ich uroku z kajaka, pychówki czy tratwy? W Osowcu-Twierdzy zwiedź pozostałości fortyfikacji należącej do Imperium Rosyjskiego. A potem rusz na Carską Drogę w stronę Góry Strękowej. Kierując się na Łomżę, podziwiaj Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. A w samej Łomży – mieście wielokulturowym – zwiedź zabytkową katedrę z XVI w., kościoły Benedyktynek i Kapucynów, poszukaj ławeczki Hanki Bielickiej. Odbijając na wschód od Góry Strękowej, przez Pentowo – Europejską Wieś Bocianią – dotrzesz do klimatycznego Tykocina z pamiątkami po mieszkających tu przed wojną Żydach (synagoga, dom talmudyczny). Jeżeli chcesz spróbować kuchni żydowskiej, nic trudnego.

Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
W Królestwie Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska niemal na całej długości (Białystok – Czeremcha) będziesz zanurzony w lesie, w tym wypadku w królestwie żubra. W Białystoku musisz zwiedzić m.in. Wersal Podlasia, czyli Pałac Branickich z pięknym ogrodem, oraz nowoczesną Operę i Filharmonię Podlaską (znajduje się tu Regionalne Centrum Informacji Turystycznej). W Supraślu poszukaj Monasteru z Muzeum Ikon czy siedziby Teatru Wierszalin, w drodze do Białowieży zatrzymaj się w Gródku czy Michałowie (cerkwie) oraz nad zalewem Siemianówka. W Białowieży obowiązkowymi punktami trasy turysty są: cerkiew św. Mikołaja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Rezerwat Pokazowy Żubrów. Może wybierzesz się z przewodnikiem w Obręb Ochronny Rezerwat? Zapamiętaj: Puszcza Białowieska to jedyna w Europie puszcza pierwotna. To także ważna ostoja żubrów, wilków i rysi, dzięcioła trójpalczastego. W drodze do Czeremchy zatrzymaj się w Hajnówce (Sobór Świętej Trójcy). Na całej trasie w planowaniu odpoczynku możesz liczyć na gospodarstwa agroturystyczne.

Dolina Bugu
Królestwo Dolina Bugu rozpościera się w południowej części województwa podlaskiego i północnej części województwa lubelskiego. Masz okazję zobaczyć majestatyczny graniczny Bug. W drodze do Siemiatycz odwiedź Świętą Górę Grabarkę (najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce), a potem Mielnik z Górą Zamkową i Drohiczyn. Zatrzymaj się w Janowie Podlaskim, znanym na świecie za sprawą stadniny koni arabskich. Na południe od Terespola zwiedź sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, a także cerkwie w Jabłecznej czy Kostomłotach.

Więcej: www.greenvelo.pl

Latest in Gallery